Χρυσά με τον Χούφτα και την Κηπουρού, την 3η ημέρα του Παγκοσμίου Tαεκβοντό ITF

εικόνα άρθρου
Χρυσά με τον Χούφτα και την Κηπουρού, την 3η ημέρα του Παγκοσμίου Tαεκβοντό ITF!
Η Ελλάδα κατέκτησε ακόμα 17 μετάλλια και έφθασε τα 43 συνολικά.

Η Εθνική μας ομάδα ταεκβοντό ITF συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Taekwon-Do ITF 2023 Ανδρών, Γυναικών, Νέων Ανδρών, Νέων Γυναικών, Εφήβων, Νεανίδων και Βετεράνων, που γίνεται στην Αστάνα του Καζακστάν.

Την 3η αγωνιστική ημέρα η Ελλάδα πρόσθεσε ακόμα 17 μετάλλια στην συγκομιδή της, με το Νικόλαο Χούφτα και την Άννα-Μαρία Κηπουρού να κατακτούν τα χρυσά στις ειδικές τεχνικές Ανδρών και Γυναικών. Η Άννα-Μαρία Κηπουρού κατέκτησε μέσα στην ίδια μέρα και ένα δεύτερο μετάλλιο, το χάλκινο, στο αγώνισμα της μάχης, της κατηγορίας -77κ.

Οι αθλητές μας κατέκτησαν εκτός από τα 2 χρυσά, την 3 η αγωνιστική ημέρα, κατέκτησαν
επίσης 5 αργυρά και 10 χάλκινα φθάνοντας έτσι τα 43 συνολικά μετάλλια (5 χρυσά, 10
αργυρά, 28 χάλκινα)

Η Εθνική μας ομάδα βρίσκεται στην 4η θέση της γενικής κατάταξης των 53 χωρών που συμμετέχουν. Προηγείται η Βόρεια Κορέα και ακολουθούν στην 2 η θέση η Ιαπωνία και στην 3 η θέση η Ρωσία.